Bezpečný chytrý telefon?

23. 02. 2016

   Přicházíme s nimi do styku dnes a denně. Někteří si život bez nich neumí ani představit. Mnozí jim svěřují nejcitlivější data, může se jednat o soukromé fotografie, emaily, dokonce i o bankovní operace. Máme samozřejmě na mysli „ chytré telefony“ nebo tzv. „ smartphony“. Jsou, ale smartphony bezpečné?

   V digitálním světě jsou hrozby pro uživatele smartphonu na každém rohu. A proto jsme pro Vás připravili pár rád a tipů, jak si lépe zabezpečit svého malého elektronického miláčka. Rady a tipy jsou především pro uživatele Android, ovšem jsme si jistí, že pomohou i uživatelům s jiným systémem.

 

   Začneme hezky od začátku a to je samozřejmě prevence a vyvarování se situacím, kdy se třeba přihlašujete přes aplikaci do Vaší banky a přes rameno už kouká šikovný lapka, který si nejdříve opíše Vaše přihlašovací údaje, a poté přijde k činu samotnému, to tak, že se Vám pokusí mobil odcizit. Proto je na místě si zkontrolovat, zda se přihlašujete na internet pomocí Vašeho operátora, který z pravidla bude mít sít chráněnou před možnými viry a škůdci. Od věci není ani si ohlídat, zda nemáte permanentně zapnutý bluetooth, i když je složité, aby Vám přes bluetooth někdo nahrál do smartphonu vir, nemožné to není!

 

Zamykací obrazovka

   Jedním ze základních ochranných prvků je zamykací obrazovka. Je možnost si nastavit i automatické zamykání obrazovky, a to po určité časové prodlevě nebo ručně za pomocí tlačítka. Odemknutí je několik druhů, již zmiňovaný způsob tlačítkem, přejetí prstu po display nebo číselný PIN kód (personal identification number). V poslední době se těší velké oblibě odemykání prostřednictvím bluetooth zařízení. Pokud máte třeba hodiny, nebo náramek podporující tuto funkci, tak se telefon otevře bez nutnosti zadávání PINu.

   Velmi oblíbené jsou, také čtečky otisků prstů. Pro odemčení je nutné přiložit prst na senzor, který porovná potisk s předlohou a v případě shody, přístroj odblokuje. Někteří výrobci se dali slyšet, že již testují skenery oční duhovky a odemykání pomocí hlasu.

 

Šifrování

   Dalším užitečným pomocníkem v zabezpečení smartphonu je šifrování. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů zabezpečení komunikace. Princip spočívá v tom, že na jednom zařízení dojde k zakódování dané datové informace a na druhém zařízení dojde následně k jeho rozkódování. Jedná se o jeden z nejlepších způsobů zabezpečení emailu, zpráv nebo telefonního hovoru. Šifrovat se dá také uživatelské úložiště. Android již od verze 3.0 Honeycomb tuto funkci podporuje, od verze 5.0 Lollipop je standardně aktivována.

   Uživatelé Windows Phone mají oproti Androidu výhodu. Jejich stroj je zabezpečený již z výroby. Ve výchozím nastavení je řada funkcí zapnutá. Všechny aplikace, které si stáhnete ze stránek Windows Phone Store, jsou testované společností Microsoft a zašifrované. Je tak  zaručeno, že si do svého telefonu nedopatřením nenainstalujete škodlivý software. Pokud užíváte firemní telefon a jste připojeni do sítě, Váš zaměstnavatel může prostřednictvím zásad společnosti zapnout další funkce, které zvýší zabezpečení přístroje.

 

   Blackberry je díky dobře navrženému zabezpečení a kontrolovatelnosti na firemní úrovni také velmi dobrou volbou. Mnoho funkcí a ochranných prvků, které BlackBerry Enterprise Server (BES) standardně nabízí, však nejsou dostupné na přístrojích, jejichž uživatelé využívají BlackBerry Internet Services (BIS). Pokud se přístroj nepřipojuje k BES, mohou být i nejvýkonnější funkce omezující rizikové aktivity uživatelů heslem zcela deaktivovány.

 

Apple má architekturu aplikací pro iOS zajišťující uživatelům značnou nativní ochranu, protože se každá aplikace spouští v tzv. „sandboxu“, ve vlastním speciálním paměťovém prostředí. Co značně napomáhá ochraně (i když jistě někdy k mírné nespokojenosti uživatelů) je že k iPhonu a iPadu nelze připojit výměnná paměťová média.

 

Éra antivirů v mobilech

   Z počátku nebyla myšlenka vytvoření antivirových programů na platformu Android příliš vítaný. Postupem času a patrně hlavně v závislosti na počty hrozeb napadení se však tento názor změnil a to doslova o 360° . V současnosti nalezneme celou řadu bezpečnostních aplikací od známých vývojářských firem Eset, AVG, Avast atd. Ve většině případů se jedná o kompletní softwarový balíček, který obsahuje například kontrolu nainstalovaných aplikací, ochranu proti phisingu, blokování nevyžádaných hovorů a zpráv, zálohování dat apod.

 

Pravidelně aktualizujte

   Většina výrobců vydává pravidelně aktualizace zabezpečení. Je tedy více než vhodné, abyste pokud dostanete oznámení, že je k dispozici nová aktualizace, tak stáhněte a nainstalujte. Zkontrolujte si samozřejmě, zda se opravdu jedná opravdu o aktualizaci a nesnaží se Vám někdo dostat do telefonu prostřednictvím falešného vyzvání.  To poznáte například k dodatečným informacím o aktualizace, kde naleznete název společnosti a různé informace přímo o aktualizaci.

 

Bezpečí a obezřetnost

   Jak jsme nedávno zmiňovali v našem článku o internetovém zabezpečení, platí i zde „prevence je základ“. A jak to většinou bývá, nejvíce škůdců si do smarthponu vloží sám uživatel. Jak k tomu nejčastěji dochází? Celkem jednoduše. Instalujete si často nové aplikace? Čtete si pečlivě všechna oprávnění, která při instalaci schvalujete? Pokud automaticky takováto oprávnění schvalujete, zaděláváte si na malér. Pokud chce například daná aplikace povolit správci souborů přístup ke kontaktům, emailovým adresám nebo dokonce k poslední platební transakci buďte patřičně obezřetní. V současné době bývá bohužel problém upravit oprávnění tak, aby bylo možné používat aplikaci, ale aby neměla přístup třeba k vašim kontaktům.

   Mějte proto na paměti, že jeden z nejhlavnějších faktorů zabezpečení jste Vy sami. A příště než budete instalovat nějakou aplikaci, doporučujeme důkladně pročíst si, k čemu dáte povolení, s čím souhlasíte, a co schvalujete.